Licencja pilota

PILOT SAMOLOTOWY TURYSTYCZNY – PPL(A)

Licencja pilota samolotowego turystycznego Private Pilot Licence – PPL(A) to na ogół pierwszy krok dla każdego, kto chce zrealizować swoje marzenia o samodzielnym lataniu samolotami. Dzięki licencji PPL(A) będziesz mógł latać niekomercyjnie samolotami jednosilnikowymi tłokowymi o maksymalnej masie startowej 5700 kg.

 

Program szkolenia przygotowującego Ciebie do roli pilota składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Po zdaniu egzaminów państwowych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego: teoretycznego z 9 przedmiotów przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną oraz praktycznego, otrzymujesz licencję pilota samolotowego turystycznego. Warto wiedzieć, że dodatkowo po zaliczeniu egzaminu z j. angielskiego (ICAO poziom 4) loty możesz odbywać na terenie całej Europy. Z ICAO4U – Partnerem naszego ośrodka szkolenia lotniczego masz możliwość zarówno zrobienia kursu j. angielskiego dla pilotów (poziomy: 4 / 5 / 6) jak i zdania egzaminu.

 

Szkolenia lotnicze

Jakie trzeba spełnić wymagania, aby starać się o licencję pilota samolotowego turystycznego – PPL(A)?

  • Musisz mieć minimum 16 lat w chwili rozpoczęcia szkolenia,
  • W momencie ubiegania się o wydanie licencji musisz mieć minimum 17 lat,
  • Przed wykonaniem samodzielnego lotu musisz okazać orzeczenie lotniczo-lekarskie Part-MED co najmniej II klasy zgodnie z wymogami FCL.

Jak wygląda część teoretyczna kursu i egzaminu na pilota samolotowego turystycznego – PPL(A)?

Część teoretyczna obejmuje 100 godzin kursu z 9 przedmiotów: prawo lotnicze, człowiek – możliwości i ograniczenia, meteorologia, łączność, zasady lotu, procedury operacyjne, wykonanie i planowanie lotu, ogólna wiedza o samolocie, nawigacja. Kurs teoretyczny możesz realizować zaocznie (w całości przez Internet), stacjonarnie na miejscu w naszym ośrodku lotniczym na Dolnym Śląsku. Szkolenie teoretyczne zakończone jest wewnętrznym egzaminem testowym, który można zdawać przez Internet (test wyboru) z poszczególnych przedmiotów oraz z budowy i zasad eksploatacji samolotu, na którym będą realizowane loty szkolne. Egzamin zostaje zaliczony, gdy udzielisz minimum 75% prawidłowych odpowiedzi z każdego przedmiotu. Główne egzaminy na licencję pilota odbywają się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i są organizowane w formie comiesięcznych dwutygodniowych sesji. Egzamin musisz zdać w 6 sesjach w czasie nieprzekraczającym 18 miesięcy. Do każdego z przedmiotów możesz podejść maksymalnie 4 razy.

 

Jak wygląda część praktyczna kursu i egzaminu na pilota samolotowego turystycznego – PPL(A)?

Część praktyczna obejmuje minimum 45 godzin lotów samolotami z naszej floty. Właśnie podczas części praktycznej po raz pierwszy wykonasz swój samodzielny lot ze startem i lądowaniem włącznie. Zdobędziesz cenne umiejętności, które pozwolą Ci obsługiwać zarówno samoloty wyposażone w przyrządy analogowe jak i elektroniczne – glass cockpit. Każdy Twój lot zostanie poprzedzony briefingiem przedlotowym, a każda lekcja podsumowana, aby jak najlepiej przygotować Cię do kolejnych ćwiczeń. Szkolenie praktyczne odbywa się zgodnie z programem szkoleniowym naszej szkoły pilotażu zatwierdzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.